Opravy výpočetní techniky

Počítač nefunguje správně? Co s ním?

Pokud počítač vůbec nereaguje na pokus o zapnutí, nebo jen „hučí“, ale nic nedělá, netrapte jej dalšími a dalšími pokusy o zapnutí, jestli si to na další pokus „nerozmyslí“. Počítač není živý organismus se schopností regenerace a pokud už na něm závada nastala, je třeba ji opravit, než se z banality stane závada s mnohem větším rozsahem škod.

Klasickým příkladem je „odcházející zdroj“. Obsahuje elektrolytické kondenzátory, které někdy začnou vysychat. Nejprve počítač jen „občas zlobí a padá“. Oprava většinou do jednoho tisíce korun včetně ceny nového zdroje. Pokud tento stav necháte dojít do fáze, kdy některý z kondenzátorů „bouchne“ (skutečně se při tom občas ozve hlasitá rána, neboť se roztrhne jeho kovové pouzdro), dost často dojde k průrazu vyššího napětí dál do počítače a hrozí poškození dalších komponent.

Pokud počítač běží, ale nenabíhá systém, případně naběhne, ale data, které jste tam měli, najednou nikde nejsou, je třeba zvýšené opatrnosti. Nezkoušejte bezhlavě spoustu „super programů na opravu dat“. Pokud už se rozhodnete, že se o obnovu dat pokusíte sami bez pomoci servisu, udělejte nejprve binární kopii disku, nebo patřičné oblasti a až na ní se pokoušejte o záchranu. Občas po řádění několika „super opravných programů a utilit“ na ostrých datech není ani v odborném servise co zachraňovat.

Pokud po telefonické domluvě povezete počítač Vy k nám, v případě stolního počítače stačí vzít samotný počítač bez kabelů, myši, klávesnice, atd. Pokud se jedná o notebook, je lepší přibalit i napájecí adaptér. Máme zde sice univerzální zdroje s velkým množstvím koncovek, ale pro jistotu je lepší vzít s sebou originál. Pokud zlobí například komunikace mezi wifi bezdrátovým routerem a notebookem, je samozřejmě vhodné vzít obě zařízení.

Pokud je to jen trochu možné, nevyměňujeme automaticky celé díly, ale opravujeme původní. Pro zákazníka to znamená často velkou finanční úsporu, pokud například místo výměny celé desky za tisíce korun přeletujeme pár součástek v hodnotě desetikorun!